صندوق های سرمایه گذاری

 

سرمایه گذاری بدون ریسک در کارگزاری بانک صادرات ایران

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

بر اساس قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران صندوق سرمایه‌گذاری اینگونه تعریف شده است: نهادی مالی است که فعالیت اصلی آن سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار می‌باشد و مالکان آن به نسبت سرمایه‌ گذاری خود، در سود و زیان صندوق شریک هستند.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک کارگزاری بانک صادرات ایران به عنوان یکی از سه صندوق سرمایه‌ گذاری مشترک اولیه تأسیس شده در بازار سرمایه، از پیشگامان این رویکرد نوین سرمایه‌ گذاری بوده است و همواره در طول مدت فعالیت خود با بهره‌گیری از مدیریت حرفه‌ایی بازدهی مناسبی را نصیب سرمایه‌ گذاران خود نموده است.

صندوق های سرمایه گذاری کارگزاری بانک صادرات ایران

طی دو دهه گذشته صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک از استقبال قابل توجهی در بین سرمایه‌گذاران برخوردار شده‌اند. در همین راستا در سرتاسر جهان صندوق‌های سرمایه‌گذاری به شکل‌هاو روش‌های مختلف و به عنوان ابزاری مفید و کارآمد برای سرمایه‌‌گذاری در اوراق بهادار شکل گرفته‌اند.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

نخستین مزیت صندوق سرمایه گذاری ، مدیریت حرفه ای پول شماست

 
کاهش ریسک سرمایه گذاری ها

براساس قوانین سازمان بورس، صندوق های سرمایه گذاری ملزم به تشکیل سبدی متنوع از دارائی های نقدی و اوراق بهادار هستند.بخشی از این دارایی ها شامل دارایی های با درآمد ثابت همچون سپرده های بانکی و اوراق مشارکت می شود

 
نظارت و شفافیت اطلاعاتی

صندوق های سرمایه گذاری در بازه های زمانی مشخصی توسط سه نهاد سازمان بورس و اوراق بهادار،متولی و حسابرس مورد بازرسی قرار می گیرند و تمامی فعالیت های آنان به صورت شفاف اطلاع رسانی می شوند

 
نقد شوندگی بالا

سرمایه گذاری در صندوق این امکان را به شما می دهد خیلی زود پول خود را نقد کنید و همچنین برای فروش واحدهای سرمایه گذاری خود با هیچ مشکلی مواجه نمی شوید

 
صرفه جویی نسبت به مقیاس

صندوق های سرمایه گذاری از گردآوری سرمایه های خرد تشکیل می شوند،بنابراین امکان استفاده از مزایای یک مجموعه سرمایه گذاری بزرگ برای دارندگان آن فراهم می شود.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

این نوع صندوق وجوه دریافت شده از سرمایه‌گذاران را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق ‌بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند. بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، این نوع صندوق‌ها باید حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های تحت تملک خود را در سهام و حق تقدم سرمایه‌گذاری کنند.

صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت موظف به سرمایه‌گذاری حداقل ۷۵ درصد از دارایی‌های خود در اوراق با درآمد ثابت می‌باشد. برای سرمایه‌گذارانی که ریسک کمتر را ترجیح می‌دهند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها معقول به نظر می‌رسد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله

واحدهای سرمایه‌گذاری این نوع از صندوق‌ها در بورس مورد معامله قرار می‌گیرند. صندوق‌های قابل معامله خود انواع مختلفی ازجمله صندوق‌های قابل معامله سهامی، مختلط و با درآمد ثابت می‌باشند. یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله خریدوفروش آسان واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها است.